CSÉTI OTTÓ BÁNYAIPARI TECHNIKUM
"SZERENCSE FEL, SZERENCSE LE, ILYEN A BÁNYÁSZ ÉLETE"
MENÜ

Kedves Osztálytársaim Iskolatársaim, Barátaim.

Azért kezdtem el ennek az oldalnak a megírását mert nézegetve a bányászattal kapcsolatos emlékeket a Cséti Ottó Bányaipari Technikumról nagyon kevés tartalmas,összefüggő megemlékezést láttam olvastam.

Szerintem a volt iskolánk megérdemel egy tartalmasabb kicsit szebb jobb visszaemlékezést.Ez talán úgy valósulhat meg, hogy aki megélte,benne élt tanult dolgozott segít visszaemlékezéssel, ötletekkel, képekkel, tablókkal  a méltó emlék felállításához. Ehhez kérem segítségeteket és hogy megvalósulhasson sok és  JÓSZERENCSÉT !

 

 

                                       A  TECHNIKUM  RÖVID  TÖRTÉNETE :

 

Az akkor i  időkben szükségessé vált Magyarországon a középfokú bányász szakemberekre ..Pécsen, indult meg  az 1896-ban alapított Állami  szénbányász iskola, mely tovább fejlődve 1940-bennégyéves Bánya-,Kohó-, és Mélyfúróipari Középiskolává alakult. Az iskola 1942-ben Nagybányára, 1944- ben Sopronba, 1946-ban Miskolcra és végül 1947-ben ismét Pécsre került. A magasszinvonalú szakmai képzést nyujtó iskola hányattatását az elhelyezési nehézségek okozták.  Ugyanezek az okok miatt nem maradhatott az iskola Pécsett másodszor sem,és 1949-ben Tatabányára került, ahol mint Bányaipari ( Aknászképző) Technikum folytatta méltó keretek  közt működését.

A mecseki bányászat nem maradhatott középfokú bányász szakember képzés nélkül. Így alakulhatott meg az 1949/50 tanév kezdetével Pécsen  az Ipari Gimnázium Bányaipari Tagozata. Az iskola működése két osztállyal indult meg a volt Építőipari Technikumkebelén belül, rövid ideig közös, majd külön igazgatás és közös tanári kar munkájával.  Az 1950/51-es tanévben dr Maress Zoltán lett az iskola igazgatója.

Az iskola minden tanévben egy évfolyammal és évfolyamonként két osztállyal bővülve nyolc osztályos iskolává fejlődött. Az 1951/52-es tanévtől 3 éven keresztül az iskola Bányaipari Mélyfúró Technikkum lett.  1955 decemberében az iskola Cséti Ottónak a neves bányamérnöknek a nevét vette fel, ettől az időtől neve: Cséti Ottó Bányaipari Technikum.

Az iskola keretében működött a Dolgozók Bányaipari Technikuma, a Levelezők Bányaipari Technikuma, a Levelezők Villamosenergiaipari Technikuma, és a pécsi technikum irányítása mellett a Dolgozók Komlói Bányaipari Technikuma.

Az iskola a Pécs, Janus Pannonius utca 5 sz. épületben volt , közösen az Építőipari Technikummal ami sok gondot okozott  mindkét iskola egészséges müködésében.

A  Nehézipari Minisztérium 1959-ben kiadott  Jubileumi évkönyve részletesen foglalkozik az akkori tíz év eseményeivel, de az iskola bezárásának története még sokunk előtt tisztázatlan.Remélem sikerül megoldani.

 

 

 

                   

Asztali nézet